Dlaczego mężczyźni powinni dbać o higienę intymną?

kwi 27, 2023

Jeśli w tej chwili masz wątpliwości co do zasadności dbania o higienę intymną, to na wstępie pomyśl:

  • o zdrowiu osoby, z którą łączy Cię pożycie seksualne;
  • o własnym zdrowiu;
  • o poczuciu świeżości i komfortu każdego dnia,
  • o większej pewności siebie podczas intymnych relacji

Jeżeli miałbym wymienić dwa najważniejsze powody odpowiedniego dbania o okolice intymne to wymieniłbym zdrowie oraz komfort.

Warto wiedzieć, że zaniedbywanie tych okolic na ciele może mieć bardzo przykre konsekwencje.

Męska higiena okolic intymnych jest niestety często pomijanym tematem.

Choć infekcje intymne u kobiet mają bezpośrednie przełożenie na płodność, nie omijają również mężczyzn. Są co prawda rzadsze, ale również mogą doprowadzić do licznych powikłań i nigdy nie należy ich lekceważyć.

Co więcej, mężczyzn bardziej dotyka kwestia potliwości – męska skóra w tych okolicach jest znacznie grubsza, a przez liczne gruczoły potowe, szczególnie w okolicach pachwin, częściej się poci.

Odpowiednia higiena nie tylko neutralizuje nieprzyjemne zapachy, ale także redukuje potliwość oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na infekcje grzybicze, wirusowe i bakteryjne.

Pamiętaj, że zachowując higienę okolic intymnych, dbasz nie tylko o własne zdrowie, ale również o zdrowie osoby, z którą łączą Cię intymne relacje.

Wielu mężczyzn do tej pory żyje w przekonaniu, że nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji okolic swoich narządów rozrodczych.

Może to wynikać z faktu, że panowie rzadziej niż kobiety odczuwają objawy różnych infekcji intymnych.

Jednak brak widocznych symptomów nie oznacza braku zakażenia.

Co gorsza, w takim wypadku mężczyźni mogą być nosicielami infekcji intymnej, ale dowiedzą się o tym dopiero w momencie, gdy zachoruje osoba, z którą łączą ich intymne relacje (na przykład w przypadku zapalenia pęcherza), albo gdy któregoś dnia odczują skutki rozwoju konkretnego schorzenia na własnej skórze, a dokładniej na genitaliach.

I chociaż wiele chorób związanych z narządami rozrodczymi kojarzy się z tym, że przenoszone są drogą płciową (i słusznie), to jednak wielu z nich można by uniknąć dzięki odpowiedniej higienie intymnej obu płci.

Prawidłowa higiena intymna u mężczyzn pełni więc w zasadzie tę samą rolę co u kobiet.

Poza uczuciem komfortu, związanym z eliminacją nieprzyjemnego zapachu, przede wszystkim chroni przed pojawieniem się groźnych infekcji.

Wystarczy się przyjrzeć specyfice delikatnej skóry męskiego krocza.

Wyposażona jest ona w liczne gruczoły łojowe i potowe, a dodatkowo, w sąsiedztwie narządów płciowych, jest nieco grubsza i mocno owłosiona. Tak jak wspomniałem wcześniej, skutkuje to wzmożoną i intensywną potliwością, szczególnie w okolicach pachwin.

To z kolei sprawia, że męskie miejsca intymne są wyjątkowo podatne na różnego rodzaju podrażnienia czy odparzenia, a przede wszystkim stwarzają idealne warunki dla rozwoju różnych patogenów.

Jeżeli po pewnym czasie zaczynasz czuć nieprzyjemny zapach z okolic intymnych, to znak, że chorobotwórcze drobnoustroje właśnie się rozgościły i próbują zadomowić.

Podsumowując, męskie okolice intymne wymagają wyjątkowo starannego podejścia do czynności związanych z higieną, nie tylko ze względu na poczucie świeżości i komfortu, ale również w trosce o zdrowie Twoje i bliskiej Ci osoby.

Lek. Mariusz Domagalski

współtwórca Hyge

10-letnie doświadczenie w roli lekarza medycyny estetycznej pozwala mi z całym przekonaniem stwierdzić, że współczesnemu mężczyźnie zależy na komforcie — na każdym poziomie. Podczas wizyt w mojej klinice często poruszamy z pacjentami problemy dotykające okolic intymnych, i nic dziwnego: nie ma nic zawstydzającego w tym, że pragniemy czuć się pewnie w każdej sytuacji.

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz
10% kod rabatowy na pierwsze zakupy w naszym sklepie.

shop@hygecosmetics.com

INTIMEDICAL Sp. z o.o., Plac Jana Pawła II 15, 06-400 Ciechanów