Co warto wiedzieć o higienie intymnej mężczyzn po seksie?

maj 11, 2023

Higiena intymna po stosunku seksualnym dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Jest o tyle ważna, że jej brak może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji – począwszy od podrażnień miejsc intymnych, aż po infekcje i zakażenia układu moczowo-płciowego.

Higiena stref intymnych po stosunku jest tak istotna, ponieważ mężczyźni często są bezobjawowymi nosicielami, którzy mogą regularnie zarażać osobę, z którą łączą ich intymne relacje.

Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości u mężczyzn w obrębie okolic intymnych, której skutkiem jest właśnie niewystarczająca higiena intymna po stosunku jest drożdżakowe zapalenie żołędzi. Do jego głównych objawów zalicza się uczucie swędzenia i pieczenia, zaczerwienienie oraz częstomocz.

Takich problemów można uniknąć przestrzegając zasad higieny intymnej.

Aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów należy przede wszystkim umyć okolice intymne, zarówno przed seksem, jak i po.

Warto to oczywiście zrobić z użyciem odpowiednich płynów do higieny intymnej dla mężczyzn, które w swoim składzie zawierają kwas mlekowy.

Inną kwestią jest oddanie moczu po wytrysku. Do 15 minut po penetracji, udaj się do toalety i oddaj mocz. Dzięki temu dochodzi do wypłukania cewki moczowej i pozbycia się z organizmu patogenów.

W dalszej kolejności należy opłukać penisa przy użyciu ciepłej wody i płynu do higieny intymnej. Podobną czynność można także wykonać bezpośrednio przed stosunkiem, co również zmniejszy ryzyko ewentualnego zarażenia siebie i drugiej strony.

W trakcie aktywności seksualnych warto również zwrócić uwagę na stosowane prezerwatywy czy lubrykanty.

Im więcej środków zapachowych czy substancji dodatkowych będą one posiadały, tym większe ryzyko, że wywołają podrażnienie lub stan zapalny u jednej lub drugiej strony.

Jeżeli więc borykamy się z nawracającymi infekcjami okolic intymnych, warto z nich na jakiś czas zrezygnować lub zastąpić innym produktem.

Warto przy tym pamiętać, że bardziej przyjazne dla błon śluzowych i łatwiejsze do usunięcia są lubrykanty na bazie wody.

Jeszcze inną kwestią jest higiena intymna podczas seksu z wykorzystaniem gadżetów erotycznych.

Pamiętaj, żeby przed każdym użyciem takiego sprzętu zdezynfekować go.

Jak to zrobić?
Najlepiej umyj je ciepłą wodą z antybakteryjnym mydłem. Uważaj na dezynfekcję alkoholem! Resztki alkoholu mogą dostać się do Twojego układu rozrodczego, a to z kolei może powodować poważne podrażnienia i pieczenie.

Podsumowując, choć bliskość po stosunku jest bardzo ważna, priorytetem jest zadbanie o swoje zdrowie (a także o zdrowie drugiej połówki) i zatroszczenie się o higienę bezpośrednio po aktywności seksualnej.

Lek. Mariusz Domagalski

współtwórca Hyge

10-letnie doświadczenie w roli lekarza medycyny estetycznej pozwala mi z całym przekonaniem stwierdzić, że współczesnemu mężczyźnie zależy na komforcie — na każdym poziomie. Podczas wizyt w mojej klinice często poruszamy z pacjentami problemy dotykające okolic intymnych, i nic dziwnego: nie ma nic zawstydzającego w tym, że pragniemy czuć się pewnie w każdej sytuacji.

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz
10% kod rabatowy na pierwsze zakupy w naszym sklepie.

shop@hygecosmetics.com

INTIMEDICAL Sp. z o.o., Plac Jana Pawła II 15, 06-400 Ciechanów